Zwożenie turystów po awarii kolejki na Kasprowy Wierch

2019-09-02

W dniu 30.08.2019 dyżurny TOPR zwrócił się do SK KP PSP w Zakopanem z prośbą o pomoc przy ewakuacji osób z Myślenickich Turni(stacja pośrednia kolejki linowej na Kasprowy Wierch) po awarii powstałej w wyniku burzy. Pomoc miała polegać na zwiezieniu samochodami terenowymi turystów do Kuźnic. Na miejsce dyżurny SK KP PSP zadysponował 6 samochodów z napędem terenowym i dwa quady. W wyniku rozpoznania po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów ustalono na Myślenickich Turniach znajduje się 45 osób pod opieką  ratowników TOPR gotowych do zwiezienia do Kuźnic, osoby te nie zgłaszają żadnych dolegliwości. W dalszej fazie działań KDR został poinformowany przez PKL, że na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się ok. 300 osób i cały czas prowadzone są prace naprawcze. Turyści znajdujący się na szczycie Kasprowego Wierchu czekają w pomieszczeniu kolejki. Żadna z osób nie jest ranna i nie potrzebuje pomocy medycznej. O godzinie 23:30 pracownicy techniczni poprosili jeszcze o godzinę czasu gdyż już są blisko usunięcia awarii. O godz. 23:55 uruchomiono w trybie awaryjnym odcinek kolejki Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch i przystąpiono do zwożenia turystów na stację Myślenickie Turnie. Następnie jak w przypadku poprzednich turystów wszystkie osoby przewieziono samochodami terenowymi do Kuźnic.Z uwagi na bardzo ciężkie warunki terenowe, a także rozjeżdżoną drogę tylko samochody typowo terenowe dawały radę bezpiecznie wjechać na plac przed stacją Myślenickie Turnie. Ze względu na mały plac przed stacją pośrednią Myślenickie Turnie zdecydowano że łącznie 9 samochodów (5 TOPR, 3 Straży Pożarnej i 1 TPN) jest wystarczające i że zadysponowanie kolejnych samochodów może spowodować brak możliwości nawracania samochodów na placu przed stacją Myślenickie Turnie. Z powodu wąskiej drogi i braku możliwości mijania się dwóch samochodów jadących z przeciwnej strony samochody musiały jechać w kolumnie zarówno w stronę Kuźnic jak i Myślenickich Turni. W sumie samochodami Straży Pożarnej, TOPR, TPN zwieziono 420 osób (w pierwszej fazie działań 132 w drugiej 288). 

tekst:admin2
foto: https://gazetakrakowska.pl/awaria-kolejki-w-tatrach-450-osob-utknelo-na-kasprowym-wierchu-zdjecia/ar/c1-14388051

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności