Pożar na ul. Leśnej

2019-04-03

We wtorek 2 kwietnia 2019 r. po godzinie 16 na SKKP w Zakopanem wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku mieszkalnym na ul. Tatrzańskiej w naszej miejscowości. Pierwsza trudnością w dotarciu do zdarzenia okazała się błędne zgłoszenie dot. ulicy ( pożar na ulicy Leśnej). Druga trudnością była wąska droga dojazdowa prowadząca do posesji.  Po dotarciu na miejsce zastano pożar częściowo otwarty na poddaszu oraz na nieużytkowej części strychu w budynku murowano-drewnianianym krytego blachą. Pierwszym etapem działań było przekierowanie dojeżdżających jednostek na ul. Leśna, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i podanie jednego prądu wody w natarciu do wnętrza budynku, odłączenie zasilania na wyłączniku głównym prądu oraz do dysponowanie dodatkowych Sił i Środków. Dojeżdżają kolejne jednostki a wśród nich JRG Zakopane, które przejmuje dowodzenie. Drugim etapem działań było zadysponowanie pogotowia energetycznego celem odłączenia napięcia w budynku oraz uzyskanie informacji od właściciele ze w budynku nie przebywają osoby ( w chwili pożaru znajdowały się 2 osoby, które opuściły budynek przed przybiciem straży). Ratownicy pracowali w aparatach Ochrony Dróg Oddechowych (ODO). Do prac w budynku wykorzystano kamery termowizyjne, w tym należącą do naszej OSP. Podano kolejne 4 prądy wody, rozstawiono drabiny przystawne, aby dokonać rozbiórki poszycia dachowego w celu wentylacji budynku oraz dotarcia do źródła pożaru. Zaopatrzenie wodne realizowane było przez dowożenie wody oraz przy użyciu pobliskiej sieci hydrantowej. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych drewnianych elementów wyposażenia wnętrz oraz ścian. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Zakopanem wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. W dalszym ciągu trwają prace rozbiórkowe oraz dogaszanie pojedynczych zarzewi ognia. Następuje odsyłanie jednostek przybyłych na miejsce zdarzenia. Po całkowitym ugaszeniu pożaru, budynek dokładnie sprawdzono urządzeniami pomiarowymi (miernik wielogazowy, kamera termowizyjna). Po zakończeniu działań gaśniczych obiekt został przykryty plandeką a miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. Działania zakończono przed godziną 19.

Spaleniu uległo:
Poddasze budynku oraz nieużytkowy część strychu.

Zadysponowane siły i środki:
GBA -Rt 2/32/200 MAN - OSP Bukowina Tatrzańska 
GCBA 9/50/4 SCANIA - OSP Bukowina Tatrzańska
GBAM 2,5/16/8 STAR - OSP Brzegi
GBA-Rt 2,5/24/250 RENAULT - JRG Zakopane
GCBA 9,5/65 MAN - JRG Zakopane
SHD 24 VOLVO - JRG Zakopane
GCBA 5/24 MAGIRUS - OSP Stasikówka
GCBA 5,3/37,1 KAMAZ - OSP Gliczarów Górny
GCBA 11/32 TATRA - OSP Białka Tatrzańska
GCBA 8/32 TATRA - OSP Leśnica
SLRR Nissan Navara - JRG Zakopane
1x radiowóz - KPP Zakopane
1x pogotowie energetyczne


tekst:admin2
foto: http://24tp.pl/n/56624

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności