Pożar na ulicy Kościuszki

2019-02-05

W sobotę 2.02.2019 r. ok godziny 17: 30 na SKKP w Zakopanem wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza budynku w miejscowości Bukowina Tatrzańska naprzeciw remizy. W chwili przybycia pierwszych zastępów pożarem objęty był jeden pokój gościnny na piątej kondygnacji budynku mieszkalnego oraz część poddasza nieużytkowego. Pożar w dalszym ciągu rozprzestrzeniał się na pozostała część poddasza, pomieszczenia na 5 kondygnacji i na klatkę schodową. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku przebywały 3, które opuściły budynek przed przybyciem straży pożarnej. Prąd w budynku wyłączono na głównej tablicy rozdzielczej. W pierwszej chwili działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie wewnątrz budynku przez rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych.  Przy pomocy drabiny mechanicznej strażacy w aparatach ODO podali prąd wody na palący się dach. Na miejsce docierają kolejne siły i środki. Dowodzenie przejmuje JRG Zakopane, który wprowadza ratowników z JRG Zakopane z kamerą termowizyjną i linią gaśniczą na poddasze w celu zlokalizowania źródła pożaru i jego ugaszenia. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych przystąpiono do rozbierania konstrukcji i poszycia dachu, elementów drewnianych ścian w pokojach gościnnych oraz korytarzu, oświetlono teren prowadzonych działań ratowniczych. Wygaszono palenisko w piecu a do przewodu kominowego podaj jeden prąd proszku gaśniczego. Po zlokalizowaniu źródła pożaru i jego ugaszeniu usunięto nadpalone drewniane elementy konstrukcyjne dachu, wełnę, drewnianą boazerię z pokoju gościnnego i korytarza. Budynek przewietrzono i oddymiono. Przybyli na miejsce pracownicy zakładu energetycznego odłączyli zasilanie energii elektrycznej do budynku. Po całkowitym ugaszeniu pożaru i usunięciu na zewnątrz spalonych i tlących się materiałów, obiekt skontrolowano kamerą termowizyjną, a także miernikiem wielogazowym. Dokonane pomiary nie wykazały zagrożenia pożarowego oraz obecności tlenku węgla. Dodatkowo strażacy zabezpieczyli uszkodzonych dach przed ewentualnymi opadami deszczu lub śniegu poprzez rozłożenie plandeki. Zaopatrzenie wodne do miejsca pożaru było realizowane poprzez przetłaczanie oraz z hydrantu znajdującego się przy remizie OSP Bukowina Tatrzańska. 

Spaleniu uległo:
Poddasze nieużytkowe, jeden pokój gościnny na 5 kondygnacji wraz z wyposażeniem (łóżka, telewizory, drobny sprzęt AGD), częściowo konstrukcja dachu i boazeria w pokojach gościnnych na 5 kondygnacji i korytarzu. Zniszczeniu częściowemu uległo pokrycie dachu (blacha). 


Siły i Środki:
GBA-Rt 2/32/200 Man - OSP Bukowina Tatrzańska
SD 30 Marirus Deutz - OSP Bukowina Tatrzańska 
GCBA 9/50/4 Scania - OSP Bukowina Tatrzańska
GBA-Rt 2,5/24/250 Renault – JRG Zakopane
GBA-Rt 3/16 Scania – OSP Białka Tatrzańska
GCBA 11/32 Tatra - OSP Białka Tatrzańska 
GCBA 8/32 Tatra – OSP Czarna Góra
SLRR Nissan Navara - OSP Białka Tatrzańska
GCBA 8/32 Tatra – OSP Jurgów
GCBA 9,5/65 - JRG Zakopane
1x Radiowóz - KPP Zakopane
1x Pogotowie Energrtyczne


tekst:admin2

foto: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2289460781323015&type=1&l=ea626ad0c0

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności