Intensywne opady deszczu na Podhalu.

2018-07-18

W dniu 18 lipca 20178 roku nad Podhalu przechodziły intensywne opady deszczu. Na terenie naszej gminy najgorzej było w Czarnej Górze gdzie zalewało Osiedle Romów oraz Białce Tatrzańskiej gdzie wylewała rzeka Białka.\ W tym dniu w godzinach wieczornych interweniowaliśmy 4 razy. Wezwania dotyczyły wypompowywania wody.

Na terenie naszej gminy pracowały jednostki :
OSP Leśnica - 3 zastępy
OSP Jurgów - 1 zastęp
OSP Bukowina Tatrzańska - 2 zastępy
OSP Czarna Góra - 1 zastęp
OSP Białka Tatrzańska - 4 zastępy
OSP Czarna Góra Zagóra - 1 zastęp
JRG Zakopane 3 zastępy
OSP Kościelisko - 1 zastęp
OSP Dzianisz Dolny - 1 zastęp
OSP Poronin - 1 zastęp
OSP Rzepiska I - 1 zastęp
OSP Brzegi - 1 zastęp
OSP Rzepiska II - 1 zastęp
OSP Dzianisz Górny- 1 zastęp
OSP Suche - 1 zastęp
OSP Ząb - 1 zastęp


O akcji tak pisze KP PSP Zakopane

"W wyniku intensywnych opadów deszczu na terenie powiatu tatrzańskiego odnotowano dużą ilość zdarzeń związanych przede wszystkim z wypompowywaniem wody z zalanych budynków.
Najgorsza sytuacja wystąpiła w Gminie Bukowina Tatrzańska gdzie najbardziej ucierpiały miejscowości Czarna Góra i Białka Tatrzańska.
Kilkanaście domów zostało zalanych w Czarnej Górze wskutek intensywnych opadów deszczu. Podtopione są domy na osiedlu romskim i w centrum wsi. Domy zalała woda spływająca z pól i wylewająca się z przepełnionych fos. Lokalnymi drogami płyną potoki. W wielu domach woda zalała podwórka, dostała się do piwnic i suteryn. 
Droga krajowa nr 49 od mostu w Czarnej Górze do granicy państwa w Jurgowie ma miejscami zerwane pobocze, skarpy, zamulone rowy odwadniające. Most na rzece Białce w Czarnej Górze ma zniszczone stożki przyczółku.
Woda podmywa skarpy drogowe DK49 w Czarnej Górze. Po ustaniu opadów deszczu i zmniejszeniu się poziomu wody w rzece rozpoczną się naprawy zniszczeń. 
W środę około godz. 21.00 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z uwagi na przekroczenie stanu alarmowego rzeki Biały Dunajec zamknęła dla ruchu most tymczasowy w miejscowości Biały Dunajec, na DK47, gdzie trwa budowa nowego obiektu. Całą noc strażacy i pracownicy firmy budującej nowy most usuwali kłody i konary, które zatrzymywały się na podporach i spiętrzały wodę. Rano poziom wody trochę opadł i możliwe było dopuszczenie ruchu pojazdów na tymczasowym obiekcie. Po oględzinach stanu technicznego przyczółków, podpory nurtowej i przęseł nie stwierdzono odkształceń ani uszkodzeń. Przeprowadzono jeszcze próbne obciążenie przyczółków oraz podpory nurtowej i po pozytywnych pomiarach wznowiono ruch. 
Policja zamknęła odcinek drogi między Brzezinami, za Murzasichlem, a Wiech Porońcem. To droga, którą busy z Zakopanego wożą turystów do Morskiego Oka.
W likwidacji skutków powodzi brały udział 42 zastępy w sumie ok. 230 strażaków PSP i OSP ""

tekst:admin2
źródło i foto:
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49391
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49394
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49398
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49402
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49415
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49459
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/49461
https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/58303/Zalewa_Czarna_Gore_Stany_alarmowe_na_rzekach_zdjecia.html


Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności