Pożar zabudowań gospodarczych w Jurgowie

2018-03-08

W dniu 7.03.2018 r. o godzinie 13:38 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Jurgów. Rozpoczęło się alarmowanie jednostek znajdujących się w sąsiedztwie. Nasza jednostka do zdarzenia wyjeżdża 3 samochodami. W chwili przybycia pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia tj OSP Jurgów i OSP Bukowina Tatrzańska zastano otwarty pożar kompleksu drewnianych zabudowań gospodarczych, który stwarzał realne zagrożenie rozpowszechnienie się pożaru na sąsiednie budynki. Trwała ewakuacja inwentarza sprzętu i zwierząt przez sąsiadów. Udało się uratować krowy owce kury oraz traktor. W 1 etapie działań  podano 3 prądy wody (w natarciu na palący się obiekt oraz obronie na sąsiednie budynki) budowa zasilania wodnego z pobliskiego hydrantu. Z naszej jednostki wprowadzony 2 roty w aparatach ODO do wnętrza. Z powodów braku należytej wydajności sieci hydrantowej oraz dużej rozległości pożaru dysponowano kolejne siły i środki  ( OSP Czarna Góra, OSP Białka Tatrzańska, OSP Rzepiska). Na miejsce docierają kolejne zastępy. Dowodzenie przejmuje JRG Zakopane. Dowódca kontynuuje  dotychczasowe działania oraz poleca podanie kolejnych prądów wody, budowanie zasilania wodnego  z drugiego hydrantu oraz budowa punktu czerpania wody na pobliskim potoku i dowożenie wody. Do dysponowano dodatkowe siły i środki OSP Poronin i OSP Murzasichle. Praca ratowników i aparatach ochrony dróg oddechowych (ODO). Na miejsce zdarzenie dociera Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do zrzucaniu zgromadzonego siana i przelewaniu go woda.  Pogorzelisko   sprawdzono i przelano wodą stale monitorowany poziom CO. W działaniach brało udział 14 zastępów straży pożarnej ( 2 lekkie, 2 średnie, 6 ciężkich, 1 drabina strażacka, 3 operacyjne) 1 radiowóz policji i 1 samochód pogotowia energetycznego. W pożarze brak osób poszkodowanych. Działania trwały ok 4 godzin.

Spaleniu uległo:
konstrukcja budynków wraz z dachem, wyposażenie gospodarstwa rolnego, maszyny rolnicze, siano

Siły i Środki:

GCBA 8/32 Tatra – OSP Jurgów