Pożar na Kośnych Hamrach

2018-01-06

2 stycznia 2018 r. przed godziną 2 wybuch pożar drewnianego budynku mieszkalno-gospodarczego dwukondygnacyjnego krytego blachą gdzie w części gospodarczej znajdował się warsztat stolarski na Kośnych Hamrach w Poroninie. W chwili przybycia pierwszych zastępów tj OSP Poronin i OSP Murzasichle pożarem otwartym całkowicie objęta była część gospodarcza, a pożar rozprzestrzeniał się na poddasze w części mieszkalnej. W pierwszej kolejności podejmowanych działań było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podanie jednego prądu wody w natarciu na część gospodarczą oraz jeden w obronie na budynki gospodarcze znajdujące się w odległości około 1m od palącego się budynku oraz prośba do SKKP o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Zakopane i przejęciu dowodzenia ustalono, że mieszkańcy budynku (trzy osoby) opuściły budynek nie doznając żadnych obrażeń. Z chwila przybywania kolejnych zastępów podano dodatkowych siedem prądów wody w natarciu w tym trzy do wnętrza budynku i oświetlono miejsce prowadzenia działań. Przy pomocy drabin zrobiono dojście na poddasze budynku. Zasilanie wodne było z sieci hydrantowej (hydrant  około 50m od palącego się budynku),utworzono punkt czerpania wody na pobliskim potoku, dowożono również wodę z hydrantów znajdujących się około 1,5km od miejsca pożaru. W trakcie działań gaśniczych ewakuowano i zabezpieczano mienie znajdujące się w budynku oraz wyniesiono cztery butle gazowe (11kg), które nie były poddane działaniu ognia. Na miejsce zdarzenia przybył Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem mł. bryg. Grzegorz Worwa. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania, wyburzono część komina stwarzającego zagrożenie dla ratowników, usunięto spalone elementy konstrukcji dachu oraz jego poszycia, podanie prądu piany ciężkiej celem dogaszenia trocin, sprawdzenie pogorzeliska przy pomocy kamery termowizyjnej. Po zakończanych działaniach przybyła piaskarka celem posypania drogi. Obecne na miejscu zdarzenia partole policji kierowali ruchem. W akcji brało udział 15 samochodów pożarniczych i ok 70 strażaków.

Spaleniu uległo: 
Całkowicie budynek stolarni wraz z wyposażeniem maszynami stolarskim oraz składowanymi materiałami, konstrukcja dachu wraz pokryciem nad częścią mieszkalną, wyposażenie pomieszczeń na poddaszu. Korytarz na parterze oraz klatka schodowa w części mieszkalnej uległa zalaniu na skutek prowadzonych działań.

Siły i środki:
GCBA 5/24/2 Jelcz – OSP Poronin
GBA-Rt 2/16 Star – OSP Murzasichle
GBA-Rt 2,5/24/250 Renault – JRG Zakopane
GCBA 9,5/65 Man – JRG Zakopane
GBA 2,5/24/2 Mercedes – OSP Poronin
SHD 24 Volvo – JRG Zakopane
GCBA-Rt 5/24 Magirus – OSP Murzasichle
GCBA 9/50/4 Scania – OSP Bukowina Tatrzańska
GCBA 6/32 Jelcz – OSP Stasikówka
GBA-Rt 2/32/200 Man – OSP Bukowina Tatrzańska
GBA-Rt 3,1/16/310 Volvo – OSP Suche
GCBA 6/30 Jelcz – OSP Suche
GCBA 6/30 Jelcz – OSP Ząb
GBA 2,5/16 Mercedes – OSP Ząb
SLRR Nissan – JRG Zakopane

źródło:
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/44572
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/54935/Nocny_pozar_w_Kosnych_Hamrach_Budynki_plonely_jak_pochodnie_zdjecia_i_video.html

tekst:admin2

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności