Pożar w wypożyczalni

2017-03-06

W sobotę 4 marca ok 14.30  zawyły syreny w gminie Bukowina Tatrzańska. W Bukowinie Tatrzańskiej obok restauracji "Bury Miś" wybuch pożar budynku o konstrukcji drewniano-murowanej kryty blachą. Budynek w sezonie zimowym wykorzystywany jako wypożyczalnia sprzętu zimowego. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów pożarem objęty był parter budynku oraz częściowo nie użytkowe I piętro. Budynek był zamknięty a w środku panowało bardzo silne zadymienie. W wyniku rozpoznania ustalono ,że właściciele opuścili miejscowość kilka godzin wcześniej i udali się w podróż poza granice kraju. Działania naszej jednostki w pierwszej kolejności polegały na odpowiednim ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną na wydzielonym jednym pasa drogi i kierowanie ruchem wahadłowo, wyważenie drzwi wejściowych do budynku i wprowadzenie jednej linii gaśniczej w natarciu. Po przybyciu kolejnych zastępów wprowadzono kolejne cztery linie gaśnicze w natarciu z drabin przystawnych oraz drabiny mechanicznej. Z powodu bardzo silnego i gęstego zadymienia ratownicy pracowali z sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Kolejnym krokiem ze strony dowodzącego było przydzielenie kanału ratowniczo-gaśniczego, odłączenie zasilania na budynku oraz przeszukiwanie pomieszczeń przy użyciu dwóch kamer termowizyjnych. Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi. Działania podzielono na 2 dwa odcinki bojowe, Wodę dowożono z pobliskiego hydrantu oraz  punkt czerpania wody na pobliskim cieku wodnym, które przygotowało OSP RzepiskaII. W celu zlokalizowanie zarzewi ognia przystąpiono do przewietrzanie budynku i częściowej rozbiórki, wprowadzono szósta linie gaśniczą. Na koniec budynek dokładnie sprawdzony kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia. Na miejsce zdarzenia przybył właściciel budynku wraz z żoną, kobieta osunęła się na mężczyznę tracąc przytomność (zachowane podstawowe funkcje życiowe, nieprzytomna), zadysponowano Pogotowie Ratunkowe. Kobiecie do czasu przyjazdu ZRM udzielana Pierwsza Pomoc :stabilizacja na desce ortopedycznej, tlenoterapia, termoizolacja.  Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. 

Spaleniu uległo:
Wnętrze budynku, sprzęt i odzież narciarska.

Siły i środki:
GBA -Rt 2/32/200 MAN - OSP Bukowina Tatrzańska
GCBA  9/50/40 SCANIA - OSP Bukowina Tatrzańska
GCBA 8/32 TATRA - OSP Czarna Góra
GCBA 8/32 TATRA - OSP Jurgów
GBA-Rt 2,5/24/250 RENAULT - JRG Zakopane
SD 30 MAGIRUS DEUTZ - OSP Bukowina Tatrzańska
GBA 3/16 SCANIA - OSP Białka Tatrzańska
GCBA 11/32 TATRA - OSP Białka Tatrzańska
GCBA 9,5/65 MAN - JRG Zakopane
GLM 8 Land Rover Denender - OSP Rzepiska II
GCBA 8/32 TATRA - OSP Leśnica
GBA 3,5/27/4,6 IVECO - OSP Leśnica
1x karetka pogotowia - ZRM z Zakopanego
1 x radiowóz - KPP Zakopane
1 x pogotowie energetyczne

tekst:admin2
źródłą: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/38027

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności