Pożar sadzy w Czarnej Górze

2017-01-13

W dniu 11.01.2017 r. o godzinie 01:23 zostaliśmy zaalarmowani do zabezpieczenia wodnego oraz pomocy OSP Białka Tatrzańska i OSP Czarna Góra przy pożarze sadzy w Czarnej Górze. Budynek dwukondygnacyjny o konstrukcji drewnianej kryty blachą. W chwili przybycia pierwszych zastępów na miejsce o godzinie 00:50  OSP Czarna Góra zastano brak widocznych oznak pożaru tylko wyczuwalny zapach dymu i wygaszone palenisko pieca. W wyniku rozpoznania stwierdzono że drewniana ściana przez którą przechodzi przewód łączący piec z kominem jest opalona. Podano jeden prąd proszku. Właścicielka sama opuściła budynek. Po dojeździe zastępu z OSP Białka Tatrzańska o godzinie 00:52 użyto miernika wielogazowego do przebadania pomieszczeń na obecność tlenku węgla. Pomiar stwierdził obecność tlenku węgla, w związku z czym rozpoczęto przewietrzanie budynku. Użyto kamery termowizyjnej która nie wykazała zagrożenia. W momencie  przewietrzania nastąpiło rozpalenie zarzewi ognia ukrytych w ścianie za kominem. Wyłączono prąd na wyłączniku głównym budynku. Pożar ukryty rozprzestrzenił się w ścianach oraz w stropie pomiędzy kondygnacjami. Powstało zadymienie obejmujące niemal cały budynek. Za pomocą podręcznego sprzętu burzącego dokonano rozbiórki konstrukcji ściany i stropu gasząc palące się ocieplenie ścian i stropu (trociny). Wprowadzono dwie roty pracujące w sprzęcie ODO oraz podano 2 prądy wody wewnątrz budynku. Polecono rozbiórkę pieca oraz skontrolowanie kamerą termowizyjną oraz miernikiem gazu ALTAIR cały budynek. Dogaszono pozostałe zarzewia ognia. Budynek przewietrzono a następnie ponownie skontrolowano - nie wykryto zagrożenia.


Uległo zniszczeniu lub spaleniu : 
Opaleniu uległy ściany w dwóch pomieszczeniach oraz strop. Zniszczeniu uległ piec.

Siły i środki:
GCBA 8/32 Tatra - OSP Czarna Góra;
GBA 3/16 Scania - OSP Białka Tatrzańska
GCBA 9/50/4 Scania - OSP Bukowina Tatrzańska
GBA-Rt 2,5/24/250 Renault - JRG Zakopane
GCBA 9,5/65 Man - JRG Zakopane
Radiowóz - KPP Zakopane

tekst:admin2

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności