Pożar sadzy

2016-02-01

To już kolejny taki alarm  tym razem w dniu 28-go stycznia 2016 r. zadysponowano naszą jednostkę do pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym na Wierchu Olczańskim. Po przyjeździe na miejsce widoczność na drodze była mniejsza niż 2 metry. Do akcji wyjechaliśmy dwoma samochodami GBARt Man oraz drabiną SD Magirus-Deutz. Nasze działania polegały na: przy użyciu agregatu oddymiającego umożliwienie wejścia do kotłowni przez jej oddymienie, wygaszeniu paleniska w piecu i szczelnym zamknięciu pieca, wejściu ratowników przy pomocy drabiny na samochodzie na dach i założeniu sita kominowe a w późniejszej fazie gdy ogień przygasł wyczyszczeniu komina.

Po naszym przyjeździe na miejsce zdarzenia dojechali  strażacy z JRG Z-ne.

Po ugaszeniu pożaru sprawdzono pomieszczenia miernikiem na obecność tlenku węgla, domownicy zostali poinformowani o konieczności przewietrzenia mieszkania .

Przypominamy ! Pożary kominowe stwarzają realną groźbę pożaru mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczeń. Przy tego typu pożarach temperatura płonących sadzy może dochodzi nawet do 1000°C. Wylatujące w czasie pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów. 

UWAGA: Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.

Tekst.: admin2. 

Galeria zdjęć

Inne aktualności

« Wszystkie aktualności